Juhlavuosi 2016

Lappeenrannan Pelastakaa Lapset ry täytti vuonna 2016 huikeat 70 vuotta. Merkkivuotta juhlittiin mm. suurella hyväntekeväisyyskonsertilla 12.8. sekä nukketeatteriesityksillä 1.10.

Lappeenrannan kaupungin vastaava virastomestari Pentti Hotti jäi eläkkeelle ja järjesti Lappeenranta-salissa hyväntekeväisyyskonsertin, jonka tuotto ohjattiin Lappeenrannan Pelastakaa Lapset ry:lle. Ohjasimme tuoton lappeenrantalaisten lapsiperheiden tukemiseen.

Iso kiitos Pentille, esiintyjille, yleisölle sekä muille tukijoille mahtavasta konsertista!

Juhlavuoden kunniaksi Lappeenrannan Pelastakaa Lapset ry tarjosi maksuttomat Sammakko tahtoo lentää -nukketeatterinäytökset 1.10.2016 Lappeenrannan maakuntakirjastolla yhteistyössä Teatteri Kareluksen ja Emma Jussila-Schermanin kanssa. Kiitokset yleisölle!

Yhdistyksen 70-vuotisjuhlapäivällisiä vietettiin Kehruuhuoneella 1.10. 2016. Päivällisillä mm. muisteltiin 70-vuotiaan yhdistyksen historiaa. Kiitokset osallistujille! Kiitokset myös Kimpisen koulun 9.lk musiikkiluokkalaisille ihanista musiikkiesityksistä!