Syyskokous 2022

Lappeenrannan Pelastakaa Lapset ry:n sääntömääräinen syyskokous pidettiin 14.11.2022.

Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa kaksivuotiskauden toiselle vuodelle Saana Kokko ja hallituksen jäsenenä kaksivuotiskauden toiselle vuodelle Leena Suninen. Uusiksi hallituksen jäseniksi vuosiksi 2023-2024 valittiin Anu Hyrkkänen, Heidi Juntunen ja Satu Martikka. Varajäseniksi vuodelle 2023 valittiin Dina Lindström ja Sirkku Ögren.

Tämän vuoden Vuoden lapsellinen teko -diplomi myönnettiin tunnustuksena lasten ja nuorten oikeuksien ja hyvinvoinnin edistämisestä Lappeenrannan Prismalle. Kokouksessa paikalla diplomia vastaanottamassa olivat Lappeenrannan Prisman johtaja Antti Punkkinen (kuvassa oik.) ja Osuuskauppa Eekoon vähittäiskaupan toimialajohtaja Petteri Väyrynen. Diplomin heille ojensivat yhdistyksen taloudenhoitaja Leena Suninen (kuvassa toinen vas.) ja puheenjohtaja Saana Kokko.

Kokouksessa kuultiin lisäksi Eksoten lapsiperheiden peruspalveluiden tiiminvetäjä Jaana Salakarin ajankohtaiskatsaus lappeenrantalaisten lapsiperheiden hyvinvoinnista.